czwartek, 26 marca 2015

Opowieści z Narni #6: Siostrzeniec Czarodzieja - C. S. Lewis


Tytuł: Siostrzeniec Czarodzieja
Autor: C. S. Lewis
Seria: Opowieści z Narni
Wydawnictwo: Media Rodzina
Poprzednia część: Koń i jego chłopiec
Następna część: Ostatnia Bitwa

Pola i Digory to dwójka przyjaciół. Digory mieszka z wujem Andrzejem, ciotką i śmiertelnie chorą matką. Pola mieszka na sąsiednim podwórku. Pewnego dnia postanawiają pójść na wyprawę przez korytarz prowadzący z jednego domu do drugiego aby zbadać opuszczony dom. Niestety mylą się o kilka kroków i trafiają do pracowni wuja, który jest szalonym czarodziejem. Andrzej zachęca Polę aby wzieła sobie jedną z obrączek które leżą na stoliku. Kiedy dziewczynka dotyka żółtej znika. Wściekły Digory pyta się wuja co stało się z jego przyjaciółką i okazuje się, że Pola została przeniesiona do Innego Świata. Chłopiec za poradą czarodzieja bierze dwie zielone obrączki (dzięki którym będą mogli wrócić) i dotyka żółtej obrączki. Dzieci znajdują się na Polanie Między Światami na ktorej jest gdzieś z milion sadzawek, a sami wynurzyli się z jednej z nich. Postanawiają zbadać jaki świat znajduje się w poszczególnych sadzawkach. W jednym z nich spotykają złą królową Jadis i doświadczają zniszczenia świata z którego ona pochodzi. Niechcący za pomocą obrączek sprowadzają władczynię do swojego świata, w którym wprowadza wiele zamieszania. Chcąc sprowadzić kobietę spowrotem do jej rzeczywistości dzieci trafiają do świata w którym nie ma nic. Są świadkami stworzenia tego świata. Digory próbuje znaleźć caś co uzdrowi jego matkę. Co to wszystko ma wspólnego z Narnią? Czy dzieciom uda się pokonać czarownicę? Czy Digoremu uda sie uzdrowić matkę?

W tej części widzimy jak została stworzona Narnia. Generalne to powinna to być pierwsza część, ale nic mi to nie przeszkadzało, że czytam ją jako szóstą. Noe wiem co jeszcze mam o tej książce powiedzieć... Przyjemnie się czyta. Bardzo ciekawy pomysł z obrączkami i Polaną Między Światami i wgl. Duże pole do popisu miał tutaj autor. Wszystko niezrozumiałe z innych części zostało wyjaśnione np. jak powstała magiczna szafa przez którą weszli do Narni Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja i skąd wzieła się zła królowa z którą walczyło rodzeństwo Pevensie. Bardzo ciekawa akcja, momentami śmieszna no po prostu jak zwykle polecam, polecam i jeszcze raz polecam!


Ocena: 9/10

3 komentarze:

 1. Wychodzi na to, że jak zacznę czytać opowieści z Narni, to powinnam zacząć od tej części. Ciekawe zagranie. Swoją drogą niezła recenzja, podoba mi się ^^ Tak poza tym ile części tak w ogóle ma ta seria? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta seria ma 7 części. Ta jest przedostatnia. A tak wgl to nie musisz zaczynać od tej części. Mi dobrze się czytało tak jak zrecenzowałam ale jak tam chcesz. Jezeli chcesz zaczyanć chronologicznie to radzę tak:
   1. Siostrzeniec Czarodzieja
   2. Lew, Czarownica i Stara Szafa
   3. Koń i jego chlopiec
   4. Książę Kaspian
   5. Podróż Wędrowca do świtu
   6. Srebrne Krzesło
   7. Ostatnia Bitwa

   Ja czytałam i zrecenzowałam w takiej kolejności w jakiej napisał autor.

   Usuń
  2. A tak po za tym to wiem, że prowadzisz bloga (bo go czytam i dobrze o tym wiesz. I mam takie pytanie: czy nie zechciałabyś zareklamować go w zakładce Wasze Blogi? Jest właśnie do tego przeznaczona.

   Usuń